Jak získat pilotní průkaz na dron v České republice

4.9/5 - (116 votes)

pilotní průkaz na dron

V České republice existují přísné požadavky na provozování dronů, zejména v oblasti bezpečnosti. Povolení pro provozování dronů zahrnuje například registraci dronu, absolvování teoretického a praktického školení, uzavření pojištění odpovědnosti za škodu a získání souhlasu s provozem od UCL.

UCL vydává různé typy povolení pro provozování dronů, včetně všeobecného povolení pro komerční operátory, specializovaných povolení pro určité druhy letů, povolení pro výzkum a vývoj, atd.

Důležité si uvědomit, že provozování dronů bez povolení může vést k vážným následkům, včetně pokut a zákazu dalšího provozu dronů. Proto je nutné vždy respektovat platné předpisy a požadavky v oblasti letectví.

 

Pokud plánujete létat s dronem v České republice, musíte mít platný pilotní průkaz.

Získejte základní teoretickou přípravu.Nejprve musíte absolvovat základní teoretickou přípravu, která zahrnuje kurz o bezpečnosti letu s dronem. Tento kurz je povinný pro všechny, kteří chtějí získat pilotní průkaz na dron v České republice. Kurz můžete absolvovat u některé z akreditovaných vzdělávacích institucí, které jsou schváleny Ministerstvem dopravy. Po absolvování kurzu obdržíte certifikát, který je potřeba k dalšímu postupu.

Absolvujte praktickou výcvikovou část.

Po absolvování základní teoretické přípravy musíte absolvovat také praktickou výcvikovou část. Tato část zahrnuje minimálně 5 hodin praktického výcviku s dronem, který musí být proveden u akreditovaného vzdělávacího zařízení. Během výcviku se naučíte ovládat dron, provádět různé manévry a řešit různé situace, které mohou nastat během letu. Po úspěšném absolvování praktické výcvikové části obdržíte potvrzení, které je potřeba k dalšímu postupu.

Složte teoretickou zkoušku.

Pokud se chcete stát dronovým pilotem v České republice, musíte nejprve složit základní teoretickou zkoušku. Tato zkouška zahrnuje znalosti z oblasti leteckého práva, meteorologie, navigace a bezpečnosti letu. Zkouška se skládá z 40 otázek a musíte získat alespoň 75% správných odpovědí. Po úspěšném složení teoretické zkoušky získáte potvrzení, které je potřeba k dalšímu postupu.

Složte praktickou zkoušku.

Po úspěšném složení teoretické zkoušky musíte absolvovat také praktickou zkoušku. Tato zkouška se skládá z části, kdy musíte ovládat dron v letu, a části, kdy musíte prokázat své znalosti v oblasti bezpečnosti letu. Praktickou zkoušku provádí certifikovaná osoba a musíte ji absolvovat na místě, které je schváleno pro tento účel. Po úspěšném složení praktické zkoušky získáte pilotní průkaz na dron v České republice.

Požádejte o vydání pilotního průkazu na dron.

Pokud chcete získat pilotní průkaz na dron v České republice, musíte nejprve absolvovat teoretickou zkoušku. Tuto zkoušku můžete absolvovat buď u certifikovaného poskytovatele vzdělávání, nebo online. Po úspěšném složení teoretické zkoušky můžete požádat o vydání pilotního průkazu na dron. Při žádosti musíte předložit doklad o absolvování teoretické zkoušky a potvrzení o zdravotní způsobilosti. Po podání žádosti vám bude vydán pilotní průkaz na dron, který platí po dobu 5 let.

 

<yoastmark class=

Chceš vstoupit do světa létání s dronem a nevíš jak začít? Prvním krokem je registrace pilota (provozovatele) a absolvování on-line testu, po jehož složení dostaneš příslušné oprávnění létat – „řidičák na dron“. Přesně tímto procesem tě provedeme na našem základním teoretickém kurzu, kde se na test připravíš a následně  ti pomůžeme s jeho absolvováním.

Osnova kurzu:

Pilotní průkaz na dron

 • V úvodu se seznámíme s legislativou související s provozem bezpilotních prostředků (dronů), kterou je potřeba znát pro úspěšné složení online testu ÚCL (Úřad civilního letectví)
 • Nemáte-li, lektor Vám pomůže se založením e-identity pro komunikaci se státní správou
 • E-identita  nutná pro registraci provozovatele a přihlášení do online testů ÚCL
 • K založení e-identity (portál občana)  potřeba Datová schránka, MojeID, nebo Bankovní identita (Air Bank, ČS, ČSOB, KB, Moneta, Raiffeisen)
 • Společně vyplníme formulář „registrace provozovatele bezpilotního prostředku“ (online)
 • Na závěr samostatně absolvujete online test pilota (40 otázek, limit 40 min.)
 • *Registrace pilota a pilotní průkaz obdržíte na e-mail

Předpoklady pro absolvování řidičák na dron, potřebná výbava:

 • Základní znalost práce s počítačem, internetem, online bankovnictvím apod.
 • S sebou vlastní počítač nebo tablet pro registraci a online test
 • Pro tento kurz není nutné nosit (vlastnit) dron

Pro koho je kurz určen:

Pilotní průkaz na dron

 • Nováčci v oboru létání s dronem, kteří nemají znalost základní legislativy, nejsou registrovanými provozovateli bezpilotního prostředku (dronu) a nemají licenci na provoz dronu (OPEN A1/A3)
 • Kurz není podmíněn vlastnictvím dronu
 • Ideální vstupní kurz pro hobby piloty i budoucí profesionální operátory dronu

Pošli nám zprávu

 

Blog

Drony ve filmovém průmyslu: 7 úžasných záběrů

Záběr dronem Drony ve filmovém průmyslu: 7 úžasných záběrů Drony se staly neodmyslitelnou součástí moderního[...]

Jak vybrat dron pro fotogrammetrii

Jak vybrat dron pro fotogrammetrii Úvod do fotogrammetrie Co je fotogrammetrie? Fotogrammetrie je technika používaná[...]

Jak drony pomáhají životnímu prostředí

Drony životní prostředí Jak drony pomáhají životnímu prostředí Úvod do technologie dronů Drony, technologicky pokročilá[...]

5 nejlepších aplikací pro drony

aplikace pro drony Úvod Vítejte v tomto článku, kde se budeme zabývat tématem dronů a[...]

Nástroje pro úpravu fotogrammetrií

Fotogrammetrie Úvod  Fotogrammetrie je fascinující obor, který kombinuje fotografii a přesné měření. Tato technika umožňuje[...]

10 věcí, které jste nevěděli o dronech

O dronech Úvod Drony, neboli bezpilotní letadla, se staly součástí našeho každodenního života. Od zábavy[...]

Jak dronová fotogrammetrie proměňuje průmyslový svět

Dronová fotogrammetrie Jak fotogrammetrie dronem mění průmysl světový průmysl Úvod Fotogrammetrie dronem se stává nezbytnou[...]

Profesionální drony vs. hobby drony

Profesionální vs. hobby drony Důležité parametry při výběru dronu Důležité zaměřit se na několik parametrů,[...]